Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% wszystkich nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu.
- W zeszłym roku na Warmii i Mazurach z bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktycznego skorzystało 15 769 pacjentek, a u 141 rozpoznano zmiany nowotworowe i wdrożono leczenie. – wyjaśnia Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ i dodaje - W tym roku prawie 140 000 pań z naszego regionu może skorzystać z profilaktycznej cytologii. Naprawdę warto to zrobić.
Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie. Cytologia jest badaniem bezbolesnym, a wizyta w gabinecie trwa zaledwie kilkanaście minut.
Badania cytologiczne wykonuje się:
-
co 36 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia),
-
co 12 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia) obciążonych czynnikami ryzyka ( zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV- typem wysokiego ryzyka).
Kto i gdzie realizuje program?
-
Każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ.
-
Wybrane poradnie POZ, które podpisały umowę na świadczenia położnej POZ w Programie profilaktyki raka szyjki macicy (szczegółowa lista poradni dostępna na stronie www.nfz-olsztyn.pl)
Badanie w ramach programu jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.
Rak szyjki macicy niemal w 100 proc. jest związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W Polsce możemy już bezpłatnie zaszczepić dzieci poniżej 18 r.ż. przeciw temu wirusowi.
Co warto wiedzieć o szczepieniu?
Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Jak zapisać się na szczepienie?
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
-
w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
-
poprzez infolinię 800 100 101 (w godzinach od 8.00-18.00),
-
przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Agnieszka Budziszewska
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz