Często zastanawiamy się nad tym, jakiego ginekologa wybrać. Chcemy trafić do dobrego i rzetelnego specjalisty, który nie tylko przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, ale także wykona badanie cytologiczne za pomocą specjalnej szczoteczki posiadającej atesty i rekomendacje Unii Europejskiej. Dlatego Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości przygotowała specjalnie dla kobiet listę „Gabinetów pod Kwiatkiem”. Są to gabinety rekomendowane przez pacjentki i zweryfikowane przez Kwiat Kobiecości. Mapa gabinetów jest już dostępna na www.kwiatkobiecosci.pl w specjalnej zakładce „Gabinety pod Kwiatkiem”.
– Wizyta ginekologiczna to nie tylko badanie, to także odpowiednia komunikacja i poczucie odpowiedzialności lekarza za zdrowie pacjentki. Dlatego Kwiat Kobiecości w porozumieniu z patronami projektu opracował standardy wizyty ginekologicznej, aby każda kobieta wiedziała, w jaki sposób powinna ona przebiegać. Przygotowałyśmy także mapę, na której znajdziemy adresy rekomendowanych gabinetów zlokalizowanych w poszczególnych miastach. Stworzyłyśmy również możliwość komentowania i oceniania gabinetów ginekologicznych – podsumowuje idee projektu Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
Podstawowe zasady…
Standardy wizyty ginekologicznej to krótka lista elementarnych zasad, które powinny być przestrzegane we wszystkich gabinetach ginekologicznych. Lekarz w jej ramach musi przeprowadzić z kobietą kilkuminutowy wywiad i zapytać m.in.: o przebyte choroby, o występowanie chorób nowotworowych w rodzinie, ciąże, stosowaną antykoncepcję czy inne dolegliwości, a także w jasny sposób wyjaśniać wszelkie wątpliwości oraz poinformować o szczepieniach przeciwko wirusowi HPV.
Kolejnym niezwykle ważnym elementem wizyty jest wykonanie badania cytologicznego. Jeśli jego wynik jest nieprawidłowy, pacjentka musi być jak najszybciej o nim powiadomiona i umówiona na kolejną wizytę. W trakcie badania ginekologicznego powinno zostać przeprowadzone badanie narządów rodnych za pomocą jednorazowego wziernika oraz palpacyjne badanie piersi i narządów rodnych. Prowadząc pacjentkę, ginekolog powinien regularnie wykonywać USG dopochwowe, a także kierować kobietę na coroczne badanie USG piersi (kobiety przed 50. rokiem życia), a kobiety powyżej 50. roku życia na mammografię (raz na dwa lata).
Również gabinet ginekologiczny musi spełniać określone wymogi. Dostęp do toalety, przepaska na biodra i jednorazowe buty to równie istotne elementy wyposażenia, co sterylne narzędzia jednokrotnego użytku oraz specjalne szczoteczki do cytologii posiadające atesty i rekomendacje Unii Europejskiej, zapewniające wiarygodność wymazu. Prawidłowo przeprowadzane i regularne wizyty ginekologiczne dają szansę wykrycia chorób kobiecych we wczesnym stadium.
Partnerzy projektu
Patronat nad projektem objęły Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne oraz Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych. Projekt „Gabinety pod Kwiatkiem” jest realizowany dzięki wsparciu sponsora projektu - firmy Roche Polska.
„Gabinety pod Kwiatkiem” wspiera także aktorka, Ada Fijał.
– Projekt „Gabinety pod Kwiatkiem” jest przyjazny i użyteczny dla kobiet. Na mapie zostały umieszczone profesjonalne gabinety ginekologiczne. Dzięki „Gabinetom pod Kwiatkiem” kobiety mogą poczuć się bezpiecznie, idąc na wizytę – mówi Ada Fijał, ambasadorka projektu.
Na liście „Gabinetów pod Kwiatkiem” znalazło się już około 120 gabinetów ginekologicznych, zlokalizowanych w całej Polsce i wciąż dodawane są kolejne. Wśród nich znajdziemy sprawdzone gabinety prywatne, placówki publicznej służby zdrowia, w których wizyty refunduje NFZ, jak również gabinety w prywatnych sieciach medycznych. Aby odnaleźć „Gabinet pod Kwiatkiem” w swojej okolicy, wystarczy zapoznać się z mapką, dostępną na stronie internetowej www.kwiatkobiecosci.pl.
Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości to inicjatywa kobiet, które stoczyły walkę z rakiem szyjki macicy i ją wygrały. Stawiamy na profilaktykę, dostęp do informacji, przełamanie tabu nowotworów narządów rodnych, edukację i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia. Dlatego na naszej stronie internetowej udostępniamy informacje dotyczące profilaktyki w zakresie raka szyjki macicy, raka jajnika i chorób związanych z układem rozrodczym. Do współpracy z Kwiatem Kobiecości przystąpili wybitni specjaliści m.in.: ginekolodzy, seksuolodzy i psychologowie, którzy w panelu „Eksperci” odpowiadają na pytania, rozwiewając wątpliwości kobiet.
Barbara Wasyl
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz