Data dodania: 2009-08-31 21:12:05,
kzs
A | A | A
„Zagrożenie środowiska 2009”
W dniu 26 sierpnia 2009r na odcinku rzeki Pasłęki w Braniewie w pobliżu ulic Skośnej i Kościuszki odbyły się ćwiczenia ratownicze pod nazwą „Zagrożenie Środowiska 2009”. W
W dniu 26 sierpnia 2009r na odcinku rzeki Pasłęki w Braniewie w pobliżu ulic Skośnej i Kościuszki odbyły się ćwiczenia ratownicze pod nazwą „Zagrożenie Środowiska 2009”.
W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz zastęp Wojskowej Straży Pożarnej. Scenariusz ćwiczeń zakładał wyciek oleju do rzeki Pasłęki z jednego z zakładów produkcyjnych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Na powierzchni wody powstała plama oleju o powierzchni około 20m2. Zadaniem obecnych na miejscu ratowników było ograniczenie negatywnego wpływu oleju na środowisko naturalne. Ćwiczenia związane były z likwidacją nadzwyczajnych zagrożeń środowiska, które polega na nagłym przedostaniu się do środowiska /otoczenia/ większej ilości substancji toksycznych wywołujących lokalne zaburzenie funkcjonowania ekosystemu. Ryzyko zagrożenia środowiska naturalnego rozlewami olejowymi jest dość duże i ratownicy muszą umieć podejmować odpowiednie działania zmierzające do ograniczenia skutków wycieku. Umiejętność podejmowania skutecznych interwencji ekologicznych /w tym przypadku usuwania oleju z powierzchni wody/ pozwala na ochronę środowiska naturalnego, łagodzi jego szkodliwe oddziaływanie i sprzyja szybszemu przywróceniu pierwotnego stanu środowiska. Obecny w wodzie olej stanowi zagrożenie dla ptactwa wodnego, roślinności wodnej, piasku, gruntów użytkowych, ujęć wody pitnej. Ponieważ olej unosi się na powierzchni wody istnieje możliwość mechanicznego usunięcia go ze środowiska dzięki odpowiednio prowadzonym działaniom. Ratownicy przećwiczyli metody zwalczania rozlewów olejowych na wodach powierzchniowych poprzez: ograniczenie wielkości rozlewu, usuwanie oleju z powierzchni wody, gromadzenie mieszaniny wodno – olejowej, doczyszczanie powierzchni wody. Zachowanie się plam olejowych na wodach i gruncie, metody zwalczanie rozlewów olejowych, wpływ substancji ropopochodnych na środowisko - to tylko niektóre elementy wiedzy wykorzystywanej podczas zdarzeń związanych z ratownictwem ekologicznym. Ta nowa "dyscyplina", którą od niedawna zajmuje się również Państwowa Straż Pożarna, wymaga od strażaków zastosowania nowych działań, a co za tym idzie znajomości obsługi sprzętu. W działaniach wykorzystano zapory elastyczne płaszczowe /30mb/, sprzęt pływający /ponton/, zbiornik do substancji niebezpiecznych, zestawy ekologiczne wraz z wyposażeniem /maty sorpcyjne/. Całość ćwiczeń, które trwały około dwóch godzin obserwował Komendant Powiatowy PSP w Braniewie. W ćwiczeniach uczestniczyło pięć zastępów ratowniczo – gaśniczych oraz 24 ratowników.
Ireneusz Ścibiorek
Źródło: własne
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz