Zaktualizowana Strategia Polityki Społecznej Województwa

Na ostatniej sesji sejmiku województwa radni przyjęli zaktualizowaną Strategię Polityki Społecznej do 2020 roku. Wizja rozwoju społecznego regionu to przede wszystkim lepiej zintegrowane i aktywne społeczeństwo, które jest wykształcone stosownie do potrzeb rynku pracy, a za swoją pracę otrzymuje godziwe wynagrodzenie.

 

Dokument wyznacza kierunki działań, dzięki którym Warmia i Mazury mają stać się miejscem godnego życia. Strategia będzie również podstawą do pozyskiwania krajowych i europejskich środków na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych, pomoc społeczną, profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych czy współpracę z organizacjami pozarządowymi.

- Przyjęta strategia poprzedzona została wnikliwą analizą życia i funkcjonowania mieszkańców naszego regionu oraz ich potrzeb społecznych. Mam nadzieję, że dzięki temu dokumentowi podejmowane będą różnorodne działania, które w znaczny sposób wpłyną na poprawę jakości życia i zmniejszenie problemów społecznych występujących w naszym województwie. Chodzi głównie o bezrobocie, marginalizację i wykluczenie społeczne, niski poziom aktywności zawodowej, rosnące dysfunkcje w rodzinach oraz niską aktywność lokalnych społeczności - podkreśla Witold Wróblewski, członek zarządu województwa.

Głównym celem Strategii Polityki Społecznej Województwa Warmińsko-Mazurskiego do 2020rokujest współdziałanie wszystkich środowisk oraz instytucji na rzecz wzmacniania integracji oraz aktywizacji społecznej i zawodowej. Realizacji tego celu mają służyć cztery priorytety:

I. Prawidłowo funkcjonująca rodzina – zakłada stworzenie warunków do możliwie pełnego rozwoju rodziny i do właściwego jej funkcjonowania, między innymi poprzez: wspieranie rodzin z dziećmi, wzmacnianie profesjonalnego i kompleksowego poradnictwa rodzinnego, rozwój i promowanie form opieki zastępczej i rodzinnej, organizację zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży, rozwój systemu pomocy materialnej dla uczących się dzieci i studiującej młodzieży z rodzin najuboższych czy promowanie rodziny jako wartości.

II. Wzmacnianie integracji społecznej – zakłada stworzenie możliwości wyjścia z izolacji społecznej oraz integrację z otoczeniem przede wszystkim osób starszych, niepełnosprawnych, uzależnionych, ofiar przemocy i innych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Działania w tym zakresie będą dotyczyły między innymi: rozwoju placówek działających na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych, zwiększania dostępności usług opiekuńczych i rehabilitacyjnych, rozwój klubów seniora, Uniwersytetów III Wieku, aktywizacji zawodowej i wyrównywania szans edukacyjnych osób niepełnosprawnych, realizacji programów i projektów w obszarze profilaktyki

i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy, doskonalenia stosowania procedury „Niebieskiej Karty”, wypracowywania i wdrażania innowacyjnych metod pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

III. Wspieranie aktywności i mobilności zawodowej oraz edukacyjnej osób bezrobotnych - ma na celu zwiększenie aktywności zawodowej i edukacyjnej

mieszkańców województwa. W ramach tego priorytetu zakłada się między innymi: realizację projektów na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej, poradnictwo, organizację szkoleń, warsztatów, wspieranie spółdzielczości socjalnej, wspieranie działań na rzecz tworzenia miejsc pracy dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych.

IV. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego – zakłada wzmocnienie postaw prospołecznych, rozwój kompetencji społecznych i umiejętności współpracy poszczególnych jednostek i grup na rzecz własnego otoczenia. Realizacja tego priorytetu odbywać się będzie między innymi poprzez: szersze włączanie organizacji pozarządowych w realizację zadań z zakresu polityki społecznej zlecanych przez samorządy lokalne, promowanie i podnoszenie rangi wolontariatu we wszystkich obszarach życia społecznego, tworzenie przez władze lokalne warunków dla aktywności oddolnej mieszkańców np. poprzez inicjatywy lokalne, fundusze sołeckie, fundusze lokalne itp.

Zadania ujęte w strategii finansowane będą z różnych źródeł, często z funduszy unijnych. Realizować je będą podmioty publiczne i organizacje pozarządowe. Strategia będzie systematycznie monitorowana oraz aktualizowana w miarę pojawiających się zmian.

Źródło: UM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz