czw. 22/13°C
pt. 24/15°C
so. 25/17°C
nie. 25/17°C
 
 

NOWE PUBLIKACJE TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW BRANIEWA

Autor: wjflorian Dodany: 2019-11-23 16:03:40
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0

Tej jesieni Towarzystwo Miłośników Braniewa wydało dwie nowe publikacje związane z historią i współczesnością Braniewa. Są to folder „Muzeum Ziemi Braniewskiej” poświęcony powstałej w 2016 r. braniewskiej placówce muzealnej oraz praca „Dawne braniewskie obwarowania miejskie” przedstawiająca istniejące i nieistniejące obiekty obronne dawnego Starego Miasta Braniewa.

 

Folder „Muzeum Ziemi Braniewskiej” opracowany przez Zbigniewa Kędziorę - Prezesa Towarzystwa Miłośników Braniewa, jest publikacją wydaną w języku polskim i rosyjskim. Przedstawia historię muzealnictwa w Braniewie, powstanie i rozwój Muzeum Ziemi Braniewskiej oraz obecny jego stan z wszystkimi opisanymi salami tematycznymi i bieżącymi wydarzeniami. Muzeum Ziemi Braniewskiej zostało uruchomione w byłym obiekcie Liceum Hosianum, a istniejąca od 2016 r. placówka stała się ważnym obiektem kulturalnym Braniewa i jest odwiedzana przez licznych gości z Polski i z zagranicy. Tu należy dodać, że placówkę zwiedziło dotąd ponad 10 tysięcy osób. Muzeum funkcjonuje dzięki grupie entuzjastów historii Braniewa zrzeszonych w TMB oraz pomocy finansowej władz samorządowych, tj. Starostwa Powiatowego w Braniewie i Urzędu Miasta w Braniewie.

 

Folder „Dawne braniewskie obwarowania miejskie”, którego autorem jest Wojciech Jaroszek członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Braniewa oraz historyk-amator prowadzący stronę internetową Historia Braniewa – Nieznane Wydarzenia, opisuje fortyfikacje miejskie w okresie świetności Starego Miasta Braniewa. Autor opisał istniejące współcześnie obiekty jak Wieża Bramna, Wieża Klesza czy Wieża Młyna Kieratowego oraz te już od dawna nie istniejące jak Brama Wysoka czy Brama Młyńska, które znajdowały się po obu stronach ulicy Gdańskiej. W treści można znaleźć wiele publikowanych i niepublikowanych dotąd informacji, a całość uzupełniają ilustracje autorstwa, m.in. braniewskich artystów Andrzeja Zielińskiego i Norberta Szymorka oraz liczne zdjęcia dawne i współczesne. Na pewno jest to kompendium wiedzy o wyglądzie dawnego Braniewa, które powinien posiadać każdy miłośnik historii naszego miasta.

 Obie publikacje zostały wydane w ilości po 500 egzemplarzy, są bezpłatne i dostępne w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Wydawnictwa powstały ze środków Powiatu Braniewskiego i Urzędu Miasta Braniewa w ramach zadania w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego "Historyczne i kulturowe oblicza Braniewa i Powiatu Braniewskiego".  

Źródło: TMB, własneKomentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2020-08-13 12:03:04
Dodane: 2020-08-13 10:36:04
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: Janek Taktyczny
Data: 2020-08-05 23:47
Przez: Ziemianin braniewski
Data: 2020-05-03 18:59
Przez: wjflorian
Data: 2020-04-06 00:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją