so. 14/7°C
nie. 17/11°C
pon. 15/9°C
wto. 15/11°C
 
 

Dobiegła końca realizacja projektu „SIŁA WSPARCIA”

Autor: kzs Dodany: 2020-04-01 15:22:21
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0
<

 

 

W marcu 2020 r.Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elbląguzakończyłorealizacjęmiędzynarodowego projektu pn. „SIŁA WSPARCIA / STRENGTH OF SUPPORT” w ramach programu Erasmus+. Głównym celem przedsięwzięcia – adresowanego do kadry niezawodowej edukacji dorosłych – była wymiana i zebranie dobrych praktyk związanych z poprawą funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie poprzez wypracowanie skutecznych metod komunikowania się i arteterapii.

- Projekt realizowaliśmy przez osiemnaście miesięcy, od października 2018 roku, a do  współpracy zaprosiliśmy trzech partnerów z zagranicy:Litwy, Finlandii i Słowacji  – informuje Teresa Miłoszewska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. –Nasi partnerzy byli przedstawicielami różnych placówek i instytucji, ale wspólnym mianownikiem dla nas wszystkich była praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Razem szukaliśmy pomysłów i dobrych praktyk, dzięki którym świat może być dostępny nam wszystkim.

Partnerami w projekcie byli: BĮ neįgaliųjųcentras „Klaipėdoslakštutė” z Litwy, ośrodek dla osób niepełnosprawnych mający bogate doświadczenie w zastosowaniu metod terapii artystycznej, fińskie stowarzyszenie Kynnysry (The Threshold Association), działające na rzecz równych praw dla osób niepełnosprawnych,oraz Mestskedivadlo - Divadlo z Pasaze- jedyny słowacki teatr miejski współpracujący z osobami niepełnosprawnymi umysłowo. Międzynarodowy team Siły Wsparcia tworzyła kadra na co dzień pracująca z osobami z różnymi formami niepełnosprawności -pedagodzy, terapeuci i wolontariusze.

Realizacja projektu rozpoczęła się od spotkania wszystkich partnerów. Zorganizowano jew listopadzie 2018 r. w siedzibie lidera projektu - w  CSE „Światowid” w Elblągu, aby omówićkwestie organizacyjne.

Kolejnym wspólnym działaniembyło szkolenie w Turku w Finlandiiw marcu 2019 r., będące okazją dozapoznania się z zasadami funkcjonowania fińskich organizacji zajmujących się pracą z osobami niepełnosprawnymi.

W czerwcu 2019 r. wszyscy partnerzy uczestniczyli w szkoleniu na Litwie z zakresu alternatywnych metod komunikowania się zorganizowanym przez „Klaipėdoslakštutė”.Podczas pobytu w Kłajpedzie prezentowane były ciekawe metody pracy stosowane przez litewskich specjalistów w różnego rodzaju placówkach i organizacjach pracujących na co dzień z osobami z niepełnosprawnościami. Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się praktyczne warsztaty wykorzystujące metody pracy terapeutycznej ze wsparciem psów (kynoterapia) oraz delfinów.Gospodarzem kolejnego międzynarodowego spotkania projektowego byli Słowacy, którzy zorganizowali szkolenie w Bańskiej Bystrzycy. Jego tematem przewodnim były techniki teatroterapii w pracy z osobami z różnymi formami niepełnosprawności, a ponadto odbyły się warsztaty teatralne, wokalne z udziałem wyjątkowych aktorów, dyskusje w różnych językach.

Ostatnie spotkanie partnerów odbyło się w listopadzie ubiegłego roku w Elblągu. W pracowniach artystycznych CSE „Światowid” odbyły się interesujące warsztaty prowadzone przez polskich, ale też fińskich specjalistów. Ciekawe warsztaty muzyczne z Anią Brodą, improwizacja przez ruch pod kierunkiem Kasi Gilgenast, rękodzielnicze, plastyczne prowadzone przez instruktorów CSE „Światowid”, capoeira pod kierunkiem fińskich specjalistów – to tylko niektóre z działań, które miały miejsce w Elblągu.Uczestnicy zostali zaproszeni na warsztaty tworzenia teatru cieni w filii Biblioteki Elbląskiej „Cyberiada”, a ponadto wspólnie z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Tacy Sami” wykonali prace w technice witrażu oraz rękodzielnicze. Odbyła się także wizyta studyjna w „Domu pod cisem”, podczas której prezentowane były m.in. metody pracy z osobami wykluczonymi.Istotnym punktem programu pobytu specjalistów z Finlandii, Litwy i Słowacji był udział w prezentacjach artystycznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

Ważnym elementem projektu były działania lokalne pomiędzy mobilnościami,różnego rodzaju warsztatydla osób z niepełnosprawnościami, organizowane w Światowidzie: w marcu ubiegłego roku odbyły się warsztaty rękodzielnicze, w maju -tkackie, a w czerwcu warsztaty z techniki sgraffito. Z kolei w lutym tego roku tworzonoterapeutyczne kolaże.

W projekcie przewidziano również szkolenia dla instruktorów, terapeutów oraz opiekunów. W marcu 2019 r. odbyły się warsztaty teatroterapii, poprowadzone według autorskiego scenariusza przez MonikęKazimierczyk (dramatoterapeuta), DariuszaWychudzkiego(muzykoterapeuta) oraz aktorów Teatru „Przebudzeni”.Miesiąc później przeprowadzono warsztaty kreatywnego malowania, a w listopadzie - warsztaty pn. „Ciało, które wie". Wyjątkowym wydarzeniem był czerwcowy wyjazd edukacyjny, połączony z udziałem w przeglądzie teatralnym spektakli tworzonych wspólnie przez osoby niepełnosprawne intelektualnie i osoby pełnosprawne. „Świat Mało Znany”, bo o tej imprezie jest mowa, odbywa sięcyklicznie od ponad 20 lat, promując osiągnięcia artystyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną z różnych stron Polski i Europy.

Szereg działań lokalnych odbyło się podczas trwania projektu również w krajach partnerskich.Już po zakończeniu realizacji działań projektowych wszystkie organizacje i instytucje partnerskie będą upowszechniać rezultaty projektu, dzielić się wiedzą i doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie CSE "Światowid" w Elblągu - www.swiatowid.elblag.ploraz https://www.facebook.com/projectstrengthofsupport/

Projekt „Siła Wsparcia / Strength of Support” jest realizowany przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Erasmus+

Edukacja Dorosłych, Akcja 2 - Partnerstwa strategiczne.

Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk.

 

 

 
Źródło: WłasneKomentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

Dam pracę 2020-05-27 20:07:51
Dam pracę 2020-04-19 18:31:57
 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2020-05-25 12:19:45
Dodane: 2020-05-25 12:16:44
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: Ziemianin braniewski
Data: 2020-05-03 18:59
Przez: wjflorian
Data: 2020-04-06 00:02
Przez: wjflorian
Data: 2020-04-06 00:03
Przez: Ktoś
Data: 2020-02-06 19:33
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją