WIEŻA BRAMNA OTWARTA

W dniach 19-20.09.2020 r. miały miejsce uroczystości związane z otwarciem najstarszego murowanego zabytku na Warmii, mianowicie Wieży Bramnej dawnego zamku biskupów warmińskich. Oddano do użytku budowlę pochodzącą z okresu powstawania naszego miasta, której jeszcze niedawno groziła zagłada. Wysiłek wielu ludzi i instytucji doprowadził do jej uratowania.

W dniu 19 września rozpoczęto od konferencji naukowej w Braniewskim Centrum Kultury poświęconej naszemu zabytkowi, a wzięli w niej udział uznani fachowcy w dziedzinie ratowania zabytków z ośrodków naukowych, akademickich i muzealnych: prof. Christofer Herrmann, dr Adam Soćko, dr Arkadiusz Koperkiewicz, dr Wojciech Wółkowski, dr Tomasz Chwietkiewicz i mgr Bernard Jesionowski. Większość z prelegentów była w Braniewie po raz kolejny, bowiem uczestniczyli już w podobnym wydarzeniu, tj. konferencji naukowej KRAŃCE EUROPY III, która odbyła się w Braniewie w dniach 5-6.09.2014 r. Wówczas organizatorami były Towarzystwo Miłośników Braniewa, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Braniewie.

Po konferencji nastąpiło uroczyste otwarcie, które zainicjował Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki witając gości i wygłaszając okolicznościowe przemówienie. Pan Burmistrz podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w uratowanie zabytku. W podobny sposób wyraziła się również Pani Monika Trzcińska, która jako Burmistrz poprzedniej kadencji doprowadziła do szczęśliwego rozstrzygnięcia programu „Nowe życie wieży bramnej dawnego zamku biskupiego w Braniewie”.

Następnie wręczono pamiątkowe medale wydane na okoliczność otwarcia Wieży Bramnej oraz dokonano uroczytego przecięcia wstęgi, a honory czynili: Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński, Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki, Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Frąckiewicz, była Burmistrz Monika Trzcińska, przedstawicielka Marszałka Województwa oraz osoby zaangażowane w popularyzację obiektu na różnych polach: prof. Christofer Herrmann, dr Adam Soćko i Wojciech Jaroszek. Uroczystość zakończyła modlitwa i poświęcenie obiektu przez Arcybiskup Józefa Górzyńskiego, które odbyło się w kaplicy św. Andrzeja w Wieży Bramnej. Całość uświetnili licznie przybyli goście, w tym przedstawiciele duchowieństwa, instytucji państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy Braniewa. Klimatu dodawał poczet rycerski z Braniewa, koncert muzyki dawnej zespołu Marcina Skotnickiego i pokaz Sokolnika Mateusza Heise.

W tym samym dniu w podziemiach Braniewskiego Centrum Kultury otwarto wystawę pt. „Historia zamku biskupiego w Braniewie” przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Zaprezentowane zostały ilustracje i fotografie przedstawiające historię i wygląd zamku biskupów warmińskich, późniejszego Seminarium Nauczycielskiego – Szkoły Zamkowej i wreszcie powojenne losy Wieży Bramnej. Wystawa będzie dostępna przez miesiąc. Inną niespodzianką przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Braniewa jest publikacja pt. „Historia zamku biskupiego w Braniewie” autorstwa propagatora historii Braniewa Wojciecha Jaroszka.

Drugi dzień obchodów przeznaczony był dla mieszkańców Braniewa, dla których zorganizowano piknik pod Wieżą Bramną. Największą atrakcją było oczywiście wejście na taras widokowy zabytku, ale były też inne niespodzianki. Elbląskie Bractwo Historyczne przygotowało, m.in.  tor łuczniczy, pokazy i zabawy dla dzieci. W namiocie firmy Kalander można było własnoręcznie wykonać papier czerpany dawną metodą i spróbować pisania piórem gęsim. Był kiermasz i pokaz ptaków Sokolnika Heise oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Elblągu. Impreza zgromadziła wielu mieszkańców Braniewa, którzy dzięki pokazom mogli dosłownie „cofnąć” się do epoki średniowiecza, czyli czasu powstania Wieży Bramnej.

W wieży znajdzie się Punkt Informacji Turystycznej i taras widokowy. Spełniły się marzenia miłośników historii, ale także wielu mieszkańców Braniewa - uratowano budowlę, którą z powodzeniem można nazwać symbolem Braniewa.

 

Źródło: TMB, własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz