pon. 15/7°C
wto. 11/6°C
śro. 10/5°C
czw. 5/2°C
 
 

WEEKEND PEŁEN SZKOLEŃ TERYTORIALSÓW

Autor: kzs Dodany: 2021-02-24 15:24:09
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0W miniony weekend żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w szkoleniach doskonalących. Terytorialsi szkolili się w grupie specjalistycznej ratownik, dowódczej, saperskiej. W Olsztynie realizowane było szkolenie operatorów radiostacji. W Braniewie szkolenie grupy medycznej. W Morągu odbyło się również szkolenie BLS i SERE. Żołnierze trenowali też swoje umiejętności strzeleckie.

Żołnierze 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu realizowali zagadnienia z elektrycznego oraz nieelektrycznego wysadzania ładunków wybuchowych, podstaw dowodzenia. Żołnierze wykonali również strzelania z broni etatowej: GROT, PW 83 oraz karabin maszynowy PK.

„Jestem żołnierzem, który swoje szkolenie podstawowe rozpoczął podczas ferii zimowych, miesiąc po przysiędze wojskowej stawiłam się w jednostce wojskowej na pierwsze szkolenie rotacyjne. Ćwiczyliśmy między innymi resuscytację krążeniowo-oddechową, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, udzielanie pierwszej pomocy przy ukąszeniu, zadławieniu. Prawidłowe kamuflowanie, tworzenie schronów, rodzaje ognisk oraz ich rozpalanie, jak również pozyskiwanie wody. Informacje były przekazane rzetelnie i dużo zostało w głowie. Bardzo mi się podobało a cenne wskazówki przydadzą się nawet w życiu codziennym.” – szer. Natalia GRANAT, żołnierz który wziął udział w szkoleniu BLS czyli zasad udzielania pierwszej pomocy i SERE tj. podstaw surwiwalu.

Grupa medyczna żołnierzy 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa szlifowała udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ewakuację rannego z pola walki. Ich szkolenie objęło takie zagadnienia jak: ocena stanu rannego, tamowanie krwawienia, użycie stazy taktycznej, udrożnienie i kontrola dróg oddechowych. Wykorzystano środki pozoracji by odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji. Żołnierze realizowali również szkolenie strzeleckie na strzelnicy garnizonowej oraz doskonalili zrywanie kontaktu ogniowego w terenie.

Radiostacja plecakowa przeznaczona jest do pracy cyfrowej i analogowej w sieciach i kierunkach radiowych. Wykorzystywana jest do utrzymywania łączności w dalekosiężnych relacji radiowych na szczeblu taktycznym, pododdziałach powietrzno-desantowych, specjalnych i misjach pokojowych.

 „Od 11 lutego na terenie kompleksu koszarowego 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzono szkolenie operatorów radiostacji z rodziny HARRIS. Warsztaty łączności radiowej to jeden z elementów podwyższenia wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych terytorialsów, którzy systematycznie przechodzą odpowiednie szkolenia dla operatorów radiostacji. W warsztatach wzięło udział 25 żołnierzy, również z innych Brygad Obrony Terytorialnej. Szkolenie zakończyło się 19 lutego egzaminem i wydaniem świadectwa ukończenia warsztatów” – ppłk. Łukasz BUCZKOWSKI, Dowódca 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie.

Weekend był intensywnym czasem dla blisko 500 Żołnierzy naszej Brygady. Ze względu na pandemię koronawirusa szkolenia przebiegają w pełnym reżimie sanitarnym i mniejszych grupach szkoleniowych.

Paulina Kucińska

Źródło: WojskoKomentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2021-03-08 10:36:54
Dodane: 2021-02-26 08:15:16
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: Welder
Data: 2021-04-14 00:04
Przez: todarek12
Data: 2021-01-18 13:27
Przez: todarek12
Data: 2021-01-15 10:57
Przez: ja223
Data: 2021-01-06 17:38
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją